Hlasuje se pro Osobnost scény 2015

Roku 2010 proběhla anketa Osobnost scény. Letos po 5 letech nastává její druhý ročník. 

Anketou Osobnost scény jsou míněny různé osobnosti, jež se aktivně pohybují na české rockové, metalové, punkové či hardcorové scéně. Hlasování je míněno jako seriózně braná hra, v níž netřeba hledat nějaký hlubší smysl.

Hlasování je míněno s prvořadým akcentem na současnou scénu, rozhodně nemá jít o anketu typu „největší osobnost české rockové historie“ nebo něco podobného.

Hlasovat lze pro víceméně jakoukoli známou osobnost, která se nějakým způsobem aktivně pohybuje na současné české scéně. Musí jít o žijící osobnost českého původu.

Jak je naznačeno níže, hlasovat lze nejen pro aktivní muzikanty, ale i pro publicisty, pořadatele, vydavatele, distributory atd.

 

Hlasovat lze pro:
– žijící osobnosti českého původu, samozřejmě muže i ženy
– osobnosti nějak aktivní na hudební scéně, ať již muzikantsky, pisatelsky, vydavatelsky, pořadatelsky či jinak
– osobnosti v širokém spektru od pop-rocku přes veškerý metal, punk nebo hardcore až po extrémní grind, crust, noise apod.

 

Nelze hlasovat pro:
– zahraniční osobnosti
– již nežijící nebo dlouhodobě zcela neaktivní osobnosti
– osoby nijak hudebně aktivní, tedy běžné fanoušky, posluchače, čtenáře či návštěvníky akcí
– osobnosti vyloženě či převážně popové, folkové, jazzové či jinak mimorockové

 

Hlasování musí být seriózní. Může být nejen nadžánrové, ale i monožánrově zaměřené, mělo by ale být výrazem žánrově širokého nebo i úzce monožánrového přehledu a rozhledu. Zjevně neseriózní hlasy nebudou započteny.

Za neseriózní hlasování bude považováno zejména:

– bude-li někdo hlasovat sám pro sebe
– bude-li někdo intenzivně hlasovat pro své kolegy z média, do nějž píše
– bude-li někdo hlasovat pro své kolegy z kapely 
– bude-li někdo hlasovat pro kompletní sestavu kapely, jejímž je nekritickým fanouškem
– bude-li někdo hlasovat pro své kamarády z neznámé lokální kapely
a vůbec podobné případy vyloženě zjevného osobního charakteru.

Čímž není řečeno, že nelze hlasovat pro osobně známého člověka. Při vědomí toho, že mnozí hlasující jsou na scéně výrazně aktivní, jistě není takovéto omezení možné. Je ovšem na každém hlasujícím, aby projevil co nejvíce serióznosti, aby co nejvíce potlačil své osobní přátelské vztahy a snažil se hlasovat co nejvíce nezaujatě.

Hlasující může hlasovat pro svého kamaráda, pokud se tento hlas dá obhájit tím, že jde obecně nebo v rámci žánru o vysoce známou osobnost. 

Vyhlašovatel ankety si vyhrazuje právo požadovat ve sporných případech odůvodnění hlasu pro zhola neznámou osobu, popřípadě vyřazení hlasu zjevně porušujícího výše zmíněná omezení.

 

HLASOVÁNÍ

 

Hlasovat lze pouze pro konkrétní jednotlivé žijící osoby, nikoliv pro celé kapely, média, firmy apod.

Každou osobnost je vhodné uvést pokud možno tak, aby nebyla zaměnitelná s jinou osobností (tzn. že nestačí uvést jméno Petr Hošek, ale je třeba upřesnit, o kterého ze 2 známých Petrů Hošků jde, totéž platí pro pseudonymy Berry, Johan aj.).

Optimální je uvést celé jméno a příjmení, popřípadě alespoň běžně používaný pseudonym, především u méně známých osobností je vhodné uvést, ze které jsou kapely, média, labelu apod.

Hlasovat lze pro maximálně 30 osobností rozmístěných do 3 „profesních“ sekcí. Osobnosti je dále nutno rozmístit bodově. V každé sekci obdrží 3 osobnosti 3 body, další 3 osobnosti po 2 bodech a další 4 osobnosti po 1 bodu. Hlasování lze vyplnit v libovolném rozsahu.

Pokud je některá všestranně aktivní osobnost zařaditelná do 2 nebo i všech 3 sekcí, lze pro ni hlasovat pouze v jedné z nich. 

Pořadí největších osobností scény bude vyhlášeno jednolitě, bez rozdělení na jednotlivé sekce.

 

Hlasování je určeno pouze osloveným publicistům. Hlasovat lze nejpozději v pondělí 11. ledna 2016.

 

VÝBĚROVÉ SEZNAMY OSOBNOSTÍ 

 

Výběrové seznamy slouží coby pomůcka k hlasování, mají pouze orientační význam a jsou nezávazné, což znamená, že lze hlasovat i pro osobnosti v seznamech neuvedené.

Seznamy jsou rozděleny do 3 „profesních“ sekcí a některé všestranně aktivní osobnosti jsou tedy uvedeny i opakovaně, přičemž v rámci každé sekce jsou u každé osobnosti uvedeny pouze aktivity spadající do dané sekce. Uvedeny jsou pouze současné aktivity, výjimečně i nedávné aktivity ukončené v průběhu roku 2015, naopak nejsou uvedeny dříve ukončené aktivity. 

Osobnosti jsou seřazeny v pořadí (v závorce před jménem) podle hlasování z roku 2010 a poté následují osobnosti tehdy neumístěné. 

Pokud někdo v těchto seznamech zjistí faktickou chybu nebo chce doplnit další osobnost, může napsat na britva@email.cz. 

 

http://cenybritva.cz/osobnosti-sceny-aktivni-muzikanti/

http://cenybritva.cz/osobnosti-sceny-medialne-aktivni-osoby/

http://cenybritva.cz/osobnosti-sceny-poradatele-vydavatele-prodejci-atd/

 

Do seznamů nejsou zařazeny ty osobnosti, které se roku 2010 umístily, ale mezitím zemřely: 

(65.) Jana „Apačka“ Grygarová, ex-Kačurová (1983-2015), (122.) René „Fusaty“ Krystyn (1974-2013),

a dále osobnosti, které se roku 2010 umístily, ale své hudební aktivity zcela nebo téměř ukončily: 

(76.) Petr „Ífa“ Junek (1979), (80.) Olda „Cyberolas“ Hladký, (109.) Vlasta „Killy“ Mahdal, (119.) Miroslav „Blackmoon“ Kozák, (120.) Jirka Holub (1976), (127.) Štěpán Stejskal (1958), (132.) Richard Abraham (1974), (135.) Petr Růžička (1956), (136.) Pavel Maňas (1973), (146.) Pavel Tušl, (147.) František Kovač (1979), (158.) Jiří „Skuny“ Sládek (1976).